دوربین اسپید دام یک نوع دوربین مداربسته با قابلیت چرخش 180 تا 360 حول محور عمودی؛ حرکت عمودی (رو به بالا و پائین) 60 تا 180 درجه؛ و دارای لنز موتور دار با قایلت زوم اپتیکال از 8x به بالا (معمولا تا 36x) می‌باشد. پر کاربردترین انواع دوربین اسپید دام، امروزه دوربین اسپید دام AHD و دوربین اسپید دام تحت شبکه (دوربین اسپید دام IP) می‌باشند.

 

 

دوربین اسپید دام: دوربین مداربسته اسپید دام

 

 

دوربین اسپید دام

دوربین مدار بسته گردان اسپید دام ایندور اوتدور، آنالوگ AHD و تحت شبکه
Analog, AHD, IP Motorized PTZ Speed Dome Pan/Tilt/Zoom CCTV Sceurity Network Camera
دوربین های گردان را با نام های متفاوتی می‌شناسند بعضی از این نامها عبارتند از PTZ، Speed Dome، Fast Dome و …
وربین اسپید دام دارای قابلیت گردش در جهات مختلف و (معمولا) زوم کردن در یک زاویه خاص هستند.
دوربین اسپید دام معمولا دارای یک بدنه دام شکل و یک پایه با توجه به شرایط نصب هستند.

 

کاربرد دوربین اسپید دام

معمولا در مورد کاربرد دوربین های اسپید دام اشتباهات صورت می گیرد. دوربین های اسپید دام برای پوشش امنیتی در تمامی جهات به هیچ عنوان مناسب نیستند. چراکه تنها یک جهت را در هر لحظه پوشش می دهند. کاربرد اصلی دوبین های اسپید دام برای نظارت محیطهای وسیع مانند سوله‌ها و محوطه های وسیع می باشد. دوربین مدار بسته اسپید دام پی تی زد به یک اپراتور نیاز دارد. در صورتی که در محل کسی برای تنظیم و مانیتورینگ دوربین حضور نداشته باشد دوربین تنها نقش یک دوربین عادی را بازی خواهد کرد. البته می توان تنظیماتی را در دستگاه ضبط یا سیستم پردازش و مدیریت تصاویر انجام داد، تا دوربین های اسپید دام به صورت اتوماتیک چرخش و زوم انجام داده و محیط را نظارت نمایند.

 

دوربین مدار بسته گردان دید در شب

دوربین های اسپید دام گردان گاهی با قابلیت دید در شب IR ساخته می شوند. توجه داشته باشید که برد این دید در شب معمولا در سطح برد دید دوربین نیست و برای گرفتن تصویر مناسب در محیطهای بزرگ باید نور محیطی را افزایش دهید.

 

زاویه دید دوربین‌های اسپید دام گردان

با توجه به دارا بودن قابلیت زوم مکانیکی، این دوربین ها میتوانند زاویه دیدی متغییر داشته باشند. زاویه دید این دوربین ها را معمولا تنها با توجه به میزان بزرگ نمایی آنها نشان می دهند و برای اطلاع از نوع لنز متغییر نصب شده بر روی دوربین باید به کاتالوگ تخصصی دوربین مراجعه کرد.

 

 

دیگر قابلیت‌های دوربین‌های اسپید دام پی تی زد

یکی از قابلیت های مهم دوربین های مداربسته گردان امکان تعریف کردن تعداد مشخصی preset برای دوربین است.
این پریست های به شما امکان می دهد دوربین را طوری تنظیم کنید که به صورت برنامه پذیر و زمان بندی شده محل هایی مشخص را به شما نشان دهند.