دوربین مدار بسته فیش آی (دوربین مداربسته Fisheye)

دوربین مدار بسته فیش آی (دوربین مداربسته Fisheye)، دوربین های فیش آی با نام های زیر در بازار معروف می باشند:

دوربین مدار بسته فیش آی

دوربین مداربسته Fisheye

دوربین فیش آی

دوربین چشم ماهی

دوربین 360 درجه

دوربین با لنز واید

دوربین با لنز فیش آی

Panoramic Fisheye CCTV Camera

Fisheye Camera

 

دوربین مدار بسته فیش آی (دوربین مداربسته Fisheye)

دوربین مدار بسته فیش آی (دوربین مداربسته Fisheye) از لحاظ ظاهری به دوربین چشم ماهی شبیه است، از اینرو به آن دوربین چشم ماهی یا دوربین مداربسته چشم ماهی نیز می گویند. از آنجایی که دوربین های فیش تصویری با زاویه دید کاملا واید و زاویه دید 360 درجه تصویر برداری می نمایند، به آنها دوربین های 360 درجه و یا دوربین مداربسته 360 درجه نیز می گویند.

دوربین مدار بسته فیش آی (دوربین مداربسته Fisheye)

تصویر پاناروما با دوربین معمولی و نرم افزار پاناروما:

برای تصویر برداری واید تکنولوژی های مختلفی وجود دارد، یکی از این روش ها استفاده از نرم افزارهای مخصوص، همراه با دوربین های معمولی می باشد.
با استفاده از دوربین های معمولی و با استفاده از نرم افزارهای تصویر برداری پاناروما، می توان به تصاویر پانارومای 360 درجه دست یافت.
کاری که این نرم افزارها انجام میدهند اتصال تصاویر معمولی به یکدیگر و ساخت یک تصویر 360 درجه یکپارچه می باشد.
این روش تقریبا در دوربین های مداربسته کاربردی ندارد، از این روش بیشتر در گوشی های موبایل نسل جدید و همچنین دوربین های عکاسی ویژه استفاده می شود.

 

نمونه تصویر دوربین فیش آی Fisheye دوربین های چشم ماهی 360 درجه

دوربین مدار بسته فیش آی (دوربین مداربسته Fisheye)

تصاویر پاناروما با دوربین های پاناروما یا فیش آی:

دوربین های پاناروما یا به عبارت دیگر، دوربین های فیش آی با استفاده از لنزهای مخصوص قابلیت تصویر برداری 360 درجه را پیدا می کنند.
لنزی که در دوربین های Fisheye استفاده میشود به نام لنز فیش آی معروف است.
لنز دوربین فیش آی از زاویه دید بسیار واید و وسیعی برخوردار است.

 

 

لنز دوربین فیش آی

 

 

دوربین مدار بسته فیش آی:

دوربین مداربسته Fisheye که در بازار با نامهای دوربین مدار بسته فیش آی، دوربین 360 درجه و دوربین مداربسته 360 درجه نیز شناخته میشود از تکنولوژی لنز پاناروما استفاده میکند.
نامگذاری دوربین 360 درجه به عنوان دوربین مداربسته Fisheye یا دوربین مداربسته چشم ماهی به دو دلیل می باشد:
یکی به دلیل ظاهری، که این دوربین ها شباهت زیادی به چشم ماهی دارند، و دیگری به دلیل زاویه دید گسترده دوربین 360 درجه می باشد که به آن دوربین چشم ماهی یا دوربین فیش آی می گویند.

 

مزیت انواع دوربین مدار بسته فیش آی و کاربردهای دوربین Fisheye:

لنز پاناروما یا لنز واید یک میلیمتری دوربین های Fisheye دوربین مدار بسته فیش آی را قادر به پوشش محوطه ای بزرگ تنها با یک دوربین Fisheye با زاویه دید بسیار باز می نماید.
از آنجایی که دوربین مداربسته Fisheye زاویه دید بسیار گسترده ای دارد، و قادر به پوشش محوطه ای بزرگ می باشد، میتوان تنها با استفاده از تنها یک عدد دوربین از نوع دوربین مدار بسته فیش آی به جای چندین دوربین مداربسته با لنز معمولی در پوشش یک محوله بزرگ از لحاظ تعداد دوربین صرفه جویی کرد. ولی از آنجایی که تکنولوژی دوربین مدار بسته فیش آی هنوز در انحصار برخی از بزرگترین تولید کنندگان دوربین مداربسته می باشد، و همچنین اکثرا دوربین مداربسته فیش آی از نوع دوربین تحت شبکه می باشد، از اینرو دوربینهای چشم ماهی هنوز از قیمت نسبتا بالاتری نسبت به سایر دوربینها برخوردارند.

بنابراین در پروژه هایی که قرار است با هزینه کم و یا نوع دوربین آنالوگ یا دوربین HD پیاده سازی شوند، استفاده از دوربین 360 درجه مقرون به صرفه و منطقی نمی باشد.