دستگاه NVR چیست؟

دستگاه NVR که به صورت “دستگاه ان وی آر” تلفظ می گردد، دستگاه ضبط تصاویر دوربین مداربسته و یا به عبارت دیگر رکوردر دوربین مداربسته در سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه می باشد. در سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه، دوربین های مداربسته به دستگاه NVR متصل می شوند و از طریق این دستگاه ضبط ، پخش و یا انتقال تصویر دوربین مداربسته ممکن خواهد بود. البته برای دوربین های تحت شبکه نیازی نیست که حتما دستگاه NVR به تعداد کانال هایش پورت شبکه داشته باشد. برای یک سیستم دوربین مداربسته دیجیتال، می توان دوربین IP را ابتدا به سوئیچ متصل کرد، سپس از طریق سوئیچ تصویر دوربین آی پی را به دستگاه NVR یا سیستم ذخیره ساز تصاویر تحت شبکه انتقال داد.

 

وظایف دستگاه NVR

ضبط تصاویر دوربین مداربسته تحت شبکه

از طریق دستگاه NVR میتوان تصاویر دوربین های مداربسته را (توسط هارد دیسک نصب شده در دستگاه) ضبط و مجددا بازبینی یا پشتیبان گیری کرد.

مشاهده تصاویر دوربین مداربسته به صورت یکپارچه

با اتصال دستگاه NVR به نمایشگر شما می توانید تصویر تمامی دوربین ها را به صورت یکپارچه در یک صفحه ببینید.

تنظیم تصاویر و ضبط

دستگاه NVR به شما این امکان را میدهد که تصاویر را به صورت دلخواه خود تنظیم کنید. این تنظیمات شامل تنظیمات نور و رنگ، تنظیمات نوع و زمان بندی ضبط خواهد بود.

امکان اتصال به شبکه برای انتقال تصویر

از طریق پورت LAN موجود بر روی دستگاه NVR می توانید تصاویر دوربین های خود را به محیط شبکه کامپیوتری وارد کرده و یا آنها را از طریق شبکه اینترنت ببینید. البته بدون دستگاه NVR نیز امکان وجود دارد، ولی دستگاه NVR مدیریت دسترسی مناسب تری را برای تک تک دوربین ها ایجاد می کند.

کنترل دوربین های اسپید دام

از طریق پورت RS485 موجود بر روی دستگاه NVR و یا از طریق دیتا بر روی بستر شبکه می توانید انواع دوربین اسپید دام و یا دوربین زوم را کنترل کنید.

تغذیه دوربین ها (در صورت POE بودن NVR و دوربین ها)

در صورتیکه دستگاه NVR و دوربین های تحت شبکه سیستم دوربین مداربسته دیجیتال دارای ماژول توکار یا جانبی POE باشند، برای تغذیه دوربین ها می توان به جای منبع تغذیه جداگانه از برق گرفته شده بر روی بستر POE استفاده نمود.

 

طبقه بندی انواع دستگاه NVR تحت شبکه

دستگاه های NVR معمولا از چند جنبه طبقه بندی میشوند، ولی مهمترین جنبه های طبقه بندی آنها تعداد کانال های دستگاه NVR و کیفیت ضبط دستگاه NVR می باشد.

رایجترین دستگاه های NVR از نظر تعداد کانال تصویر NVR های زیر هستند:

  • دستگاه NVR 04CH کانال (دستگاه ان وی آر 4 کاناله): قابلیت نصب تا 4 دوربین را دارد.
  • دستگاه NVR 08CH کانال (دستگاه ان وی آر 8 کاناله): قابلیت نصب تا 8 دوربین را دارد.
  • دستگاه NVR 16CH کانال (دستگاه ان وی آر 16 کاناله): قابلیت نصب تا 16 دوربین را دارد.
  • دستگاه NVR 24 کاناله (دستگاه ان وی آر 24 کاناله)
  • دستگاه NVR 32 کاناله (دستگاه ان وی آر 32 کاناله)
  • دستگاه NVR 64 کاناله (دستگاه ان وی آر 64 کاناله)
  • دستگاه NVR 128 کاناله (دستگاه ان وی آر 128 کاناله)

 

انواع دستگاه ان وی آر 256 کاناله و 512 کاناله و حتی بالاتر هم در بازار موجود است ، ولی معمولا برای تعداد کانال های زیاد، بالاتر از 16 کانال و یا 32 کانال، بهتر است از سرور برای ذخیره سازی، پردازش و مدیریت تصاویر استفاده نمود. سرور مدیریت تصاویر که به نام سرور ذخیره سازی دوربین های مداربسته و یا سرور پردازش تصاویر دوربین مداربسته، در بازار ارائه می شود، سروری با امکانات و سخت افزار ویژه برای مدیریت و پردازش تصاویر می باشد.

 

خصوصیات سرورهای ذخیره سازی و مدیریت تصاویر دوربین مداربسته

1) واسط های شبکه و پورت های شبکه سرعت بالا

مقدار پهنای باند ورودی دستگاه و سور مشخص می کند دستگاه امکان پردازش چه حجمی از اطلاعات را خواهد داشت. این خصوصیت زمانی اهمیت پیدا می کند که شما بخواهید دوربین های با کیفیت تصویر خیلی بالا را به دستگاه وصل کنید. در این صورت نیاز خواهید داشت ترافیک شبکه را محاسبه کرده و سپس NVR و یا سرور مناسب را انتخاب نمائید.

2) حافظه های عظیم برای ذخیره سازی

3) پردازشگر (CPU) و حافظه رم مناسب و قدرتمند و برای پردازش تصاویر دوربین های مدار بسته

 

نرم افزار مدیریت تصاویر دوربین مداربسته و نرم افزار پردازش تصاویر دوربین مداربسته

این سرورهای سخت افزاری معمولا از ویندوز سرور و یا لینوکس سرور بهرمند می باشند. در کنار این سیستم عامل ها نرم افزارهایی برای مدیریت و پردازش تصاویر در حال اجرا می باشند. در اکثر موارد این نرم افزارهای مدیریت تصاویر رایگان نمی باشند و باید به ازای هر دوربین لایسنسی برای نرم افزار خریداری شود. برخی از معروفترین این نرم افزارهای مدیریت تصاویر عبارتند از نرم افزار مدیریت تصاویر Genetec و نرم افزار مدیریت تصاویر Milestone و نرم افزار مدیریت تصاویر Seetec از این نرم افزارها در کنار برخی ماژول های نرم افزاری دیگر برای مدیریت بهینه تصاویر و همچنین پردازش و پخش تصاویر دوربین ها در اتاق مانیتورینگ و اتاق کنترل  استفاده می شود.

 

رنج قیمت انواع دستگاه NVR

قیمت دستگاه های NVR نسبت به دستگاه DVR و دستگاه AHD گران تر می باشد. از چند صد هزار تومان برای دستگاه های NVR درجه دو و سه تا چند صد میلیون تومان برای سرورهای عظیم ذخیره سازی و مدیریت تصاویر دوربین های مداربسته می باشد.

 

انواع دستگاه NVR تحت شبکه ViDEK NVR

ViDEK VD-9004A-H  4CH 1U Mini NVR

ViDEK VD-9208  8CH 1U NVR

ViDEK VD-9104H  4CH 1U Mini NVR

ViDEK VD-9216H  16CH 1U NVR

ViDEK VD-9208-8P  8CH 1U 8-POE NVR

ViDEK VD-9432  32CH 1.5U NVR

ViDEK VD-9864  64CH 2U NVR