دوربین مداربسته وری فوکال چیست؟

دوربین وری فوکال از نظر ظاهری در یک دسته بندی جداگانه از سایر انواع دوربین مداربسته قرار نمی‌گیرد. قابلیت وری فوکال معمولا در دو نوع از انواع دوربین مداربسته مشاهده می شود: در دوربین های دام و دوربین های بولت.

 

وری فوکال یک قابلیت اضافه در انواع دوربین مداربسته می باشد

دوربین دام وری فوکال

دوربین بولت وری فوکال

دوربین مداربسته بالت وری فوکال

دوربین صنعتی دید در شب وری فوکال

دوربین مداربسته بالت وری فوکال

دوربین مداربسته بولت صنعتی دید در شب وری فوکال

 

تکنولوژی یا قابلیت وری فوکال (Varifocal) چیست؟

تمامی انواع دوربین مدار بسته و سایر دوربین های عکاسی و فیلمبرداری دارای لنزهایی می باشند که از تعدادی عدسی تشکیل شده اند. وظیفه عدسی های لنز دوربین ها تشکیل تصویر بر روی فاصله کانونی شان می باشد. در این فاصله کانونی دوربین ها، سنسوری حساس به نور به نام سنسور CCD یا سنسور CMOS وجود دارد. تصویر شکل گرفته بر روی این سنسورها که توسط عدسی های لنز ایجاد شده است، توسط سنسور به سیگنال های الکتریکی تبدیل شده و برای پردازش های بیشتر به سایر قطعات الکتریکی موجود بر روی مدار دوربین ارسال می گردد.

 

 

لنزهای مختلفی برای انواع دوربین مداربسته وجود دارد

به طور کلی لنز دوربین های مداربسته به دو دسته لنز ثابت (لنز فیکس) و لنز متغیر (لنز وری فوکال) تقسیم می شوند. لنزهای ثابت همواره تصویر مشخصی را بر روی سنسور CCD تشکیل می دهند و قابلیت بزرگنمایی این تصاویر را ندارند. لنزهای وری فوکال از چندین عدسی تشکیل شده اند که با تغییر مناسب فاصله کانونی این عدسی ها امکان بزرگنمایی شفاف و واضح تصاویر محیط وجود دارد. لنزهای وری فوکال قابلیت بزرگنمایی را در یک دوربین وری فوکال ایجاد می نمایند. به این بزرگنمایی ، زوم هم میگویند. با استفاده از لنزهای وری فوکال زوم بدست آمده از نوع زوم اپتیکال یا نوری می باشد. در این نوع از زوم کیفیت تصویر با وجود بزرگنمایی افت نمیکند.

 

انواع لنزهای دوربین مداربسته

برای دوربین های مداربسته با لنز ثابت، انواع لنز فیکس 2.8mm و 3mm و 3.5mm و 5mm و 6mm و 8mm و 9mm و 12mm از رایج ترین انواع لنز فیکس می باشند. برای انواع دوربین مداربسته وری فوکال، رایج ترین انواع لنزهای وریفوکال لنزهای 2.8-12، 3.5-9 و 5-50 هستند. البته این نوع لنزهای در مدلها و با بازه های خیلی متفاوتی تولید می شوند. وریفوکال بودن لنز دوربین های مداربسته تاثیر محسوسی را بر روی قیمت آنها ایجاد خواهد کرد.