توربین بادی چیست؟

توربین بادی به توربینی گفته می‌شود که برای تبدیل انرژی باد به انرژی مکانیکی و سپس انرژی برق به کار می‌رود. انرژی بادی یکی از انرژی های پاک و سبز می باشد که کمترین آسیب را بر محیط زیست متحمل می نماید. انرژی باد یک انرژی رایگان و همیشگی می باشد، و در مناطق باد خیز بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی می باشد.

 

انواع تکنولوژی توربین های بادی

توربین‌های بادی در دو نوع با محور افقی HAWT و با محور عمودی VAWT ساخته می‌شوند.

 

 توربین بادی با محور افقی HAWT

در توربین های بادی با محور افقی Horizontal-axis wind turbines (HAWT) شفت روتور، ژنراتور برق و پروانه های توربین بر روی یک برج (دکل) و در برابر باد قرار میگیرند و با چرخش حول محور افقی انرژی حرکتی باد توسط ژنراتور به انرژی برق تبدیل شده و برای مصرف به پائین برج (دکل) انتقال می یابد. در توربین های افقی کوچک، وظیفه تنظیم مسیر پروانه ها بر عهده باله ی انتهایی توربین می باشد. در توربین های افقی بزرگ از یک سنسور جهت سنج باد استفاده می شود که با استفاده از یک موتور جهت پروانه را در برابر باد قرار میدهد.

 

توربین بادی با محور افقی VAWT

در توربین های با محور عمودی Vertical-axis wind turbines (or VAWTs) سیستم شفت و ژنراتور توربین به صورت عمودی و در راستای عمود بنا می شوند. با چرخش پروانه حول محور عمودی، ژنراتور برق تولید کرده و برای مصرف انتقال میدهد. یکی از بزرگترین مزایای توربین های باد محور عمودی، عدم نیاز آنها به جهت یابی پروانه های توربین نسبت به باد می باشد. این مزیت به خصوص برای مناطقی کاربردی است که در آنها مسیر باد بسیار متغیر و همراه با نوسان است.

 

انواع توربین های بادی از لحاظ کاربری

توربین‌های بادی کوچک برای کاربردهایی مانند شارژ کردن باتری‌ها و یا توان کمکی در قایق‌های بادبانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

توربین‌های بادی بزرگ با چرخاندن ژنراتور، به عنوان یک منبع تولید انرژی الکتریکی به‌شمار میروند.

انواع دیگری از توربین‌های بادی وجود دارد که برای پمپ کردن آب استفاده می‌شوند که به آن پمپ بادی می‌گویند یا برای آسیاب گندم به کار می‌رود که آسیاب بادی نام دارد و یا در موارد دیگری به کار می‌رود.

انواع دیگری از توربین های بادی با کاربری خانگی و نیمه صنعتی با پیشرفت تکنولوژی و کاهش قیمت پا به بازار نهاده اند، به این توربین ها، توربین بادی خانگی می گوئیم.

انواع توربین بادی خانگی معمولا از نوع توربین های بسیار کوچک یا توربین بادی کوچک ولی با بازدهی بالا می باشند.

با استفاده از یک چند عدد از این توربین های بادی خانگی در کنار کوچکی و جا گیر نبودن آنها می توان انرژی برق مصرفی واحدهای مسکونی کوچک و حتی واحدهای کارگاهی کوچک را در مناطق باد خیز را فراهم آورد.
.

برق صنعتی, برق فشار قوی, برق خانگی, برق تجاری, سوخت های فسیلی, انرژی جزر و مد, انرژی گرمایشی زمین, انرژی برق گرمای تولید اسید سولفوریک, انرژی برق با باکتری, انرژی برق از کود حیوانی, انرژی سبز, انرژی های پاک, فعالین محیط زیست, گازهای گلخانه ای, حامیان محیط زیست, کارگاه تولید برق, تولید برق متصل به شبکه, تولید برق On-Grid, تولید انرژی برق جدا از شبکه, تولید برق Off-Grid, نیروگاه کوچک, نیروگاه آبی, نیروگاه بادی, تولید برق خانگی, تولید برق صنعتی, توربین بادی محور افقی, توربین بادی محور عمودی

 

 

 

شرکت سیستم آرتان بزرگترین مرکز پخش و فروش تجهیزات الکترونیکی و دیجیتال در ایران فعال در زمینه فروش انواع توربین بادی خانگی کوچک و توربین های بادی بزرگ نیمه صنعتی می باشد.
برای دریافت مشاوره و قیمت توربین بادی کوچک و قیمت توربین بادی بزرگ با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید.