page contents

انرژی خورشیدی

امتیاز کاربران
امتیاز شما
[Total: 1 Average: 5]

تمام چیزهایی که باید در مورد انرژی خورشیدی و استفاده از آن بدانید!

برق انرژی خورشیدی

همین حالا شما می‌توانید با نصب کردن پنل‌های نسبتاً ارزان و خاص بر روی سقف منزل شخصی خود از انرژی خورشید به‌صورت رایگان استفاده کنید! ولی انرژی خورشید چیست و چگونه باعث شده که بدین سرعت جای خود را در بین انرژی‌های تجدیدپذیر برای بشر باز کند.

انرژی خورشیدی چیست؟

انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی مانند  فنّاوری‌های دیگری که در رابطه با انرژی‌های تجدیدپذیر وارد بازار می‌شود به ما این امکان را می‌دهد تا هرچه بیشتر وابستگی خود را به انرژی‌های تجدید ناپذیر مثل سوخت‌های فسیلی کمتر کنیم، انرژی خورشیدی مانند دیگر انرژی‌های شناخته‌شده بی‌عیب و نقص نیست و مشکلات خاص خود را دارد ولی مزایای آن باعث شده که بشر برای گسترش و پیشرفت این انرژی همت بگمارد.

ستاره‌ای که در نزدیکی سیاره ما یعنی زمین قرار دارد و آن را به نام خورشید می‌شناسیم انرژی ساطع‌شده خود را از طریق واکنش‌های هسته‌ای درون خود تأمین می‌کند، بدین گونه که هیدروژن موجود در خورشید طی واکنشی به هلیوم بعلاوه انرژی تبدیل می‌شود و ما آن انرژی را دریافت می‌کنیم، نکته جالب این است  که امکان چنین تبدیلی بر روی کره ما هنوز به وجود نیامده است ولی می‌شود با کمک یک سری وسایل این انرژی تولیدی در یک ستاره دیگر را جمع‌آوری کرد و به‌صورت دلخواه تبدیل نمود و بعدازآن، از آن استفاده کرد.

البته در رابطه با پنل‌های مورداستفاده، خود به انواع و اقسام گوناگون تقسیم می‌شوند، و روش‌های جمع‌آوری این‌گونه انرژی‌ها نیز به دو دسته اکتیو و پسیو تقسیم‌بندی می‌شوند.

در زمینه بازده این‌گونه هیئت‌رئیسه‌ها، بایستی بیان داشت که بازده این پنل‌ها جزو معایب بزرگ این سیستم‌ها محسوب می‌شوند و بازده این پنل‌ها چیزی در حدود ۲۰% است و مقدار قابل‌توجهی از انرژی خورشید را نمی‌توانند به‌صورت انرژی الکتریکی دربیاورند، در بهترین حالت و برای مواردی همچون ایستگاه‌های فضایی ناسا بازده این پنل‌ها چیزی در حدود ۴۰% می‌رسد.

چرا بایستی به انرژی خورشیدی توجه داشته باشیم؟

امروزه مباحث زیست‌محیطی به مسائل روز جهان تبدیل‌شده است و بیشتر پژوهش‌ها و اختراعات و اکتشافات سمت‌وسوی این مباحث را به خود گرفته است،از طرف دیگر نیز کاهش روزافزون منابع فسیلی دلیل دیگری برای روی آوردن به سمت چنین انرژی‌هایی شده است

در همین خصوص..

حال که شما منزل خود را به پنل‌های خورشیدی مجهز کردید می‌توانید از برق مجانی استفاده کنید و دیگر نیاز به خرید برق از شبکه سراسری ندارید، در ضمن اگر شما برق تولیدی‌تان از میزان مصرفتان بیشتر باشد شما می‌توانید مازاد برق مصرفی خود را به شبکه سراسری بفروشید و خود به تولید کنند برق تبدیل شوید و از این طریق برای خود درآمدزایی داشته باشید.

شما علاوه بر توانایی تولید برق از طریق انرژی خورشید می‌توانید آب گرم مصرفی منزل خود را از آن طریق تهیه کنید و در کل می‌توانید سیستم گرمایشی منزل خود را نیز از طریق انرژی خورشیدی تغذیه کنید که نتیجه آن عدم وابستگی شما به مصرف گاز نیز می‌شود.

جالب است که بدانید استفاده از آب‌گرم‌کن‌های خورشیدی در ایران در حال بیشتر شدن است. 


چه چیزی اهمیت انرژی خورشیدی را بیش‌ازپیش بیشتر می‌کند؟

انرژی خورشیدی - Solar Power

به گزارش سازمان ملل به‌احتمال ۹۵% عامل اصلی تغییرات آب‌وهوای سیاره زمین و بالا رفتن دمای آن مصرف بیش‌ازحد سوخت‌های فسیلی توسط ساکنان این سیاره بوده است، که نتیجه این افزایش دما، تغییرات عمومی آب‌وهوای سیاره زمین و همچنین ذوب شدن یخچال‌های طبیعی و نتیجه آن افزایش سطح آب دریاها و اقیانوس‌ها و به وجود آمدن سیلاب‌های بسیار شدید و طوفان‌های مخوف و افزایش کربن دی‌اکسید جو و کاهش میزان اکسیژن موجود در آب و تغییرات در اکوسیستم جانوران و غیره است، حال که این دستاوردها را که تماماً نتیجه مصرف سوخت‌های فسیلی است را بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که بایستی قبل از اینکه دیگر دیر شود کاری را برای نجات زمین و متعاقب آن نسل بشریت انجام دهیم، که بهترین این کارها روی آوردن و جایگزین کردن انرژی‌های فسیلی با انرژی‌های تجدیدپذیر مثل انرژی خورشید است.

انرژی خورشیدی - Solar Power

در کل علاوه بر هزینه زیاد و فنّاوری بسیار پیشرفته و بازده کم اگر یک بررسی در طولانی‌مدت داشته باشیم متوجه می‌شویم که این سبک از انرژی‌ها ارزان‌تر تمام خواهند شد، از طرف دیگر سلامت افراد نیز با مصرف نکردن انرژی‌های فسیلی بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت و کیفیت زندگی بسیار بالاتر خواهد رفت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X